E-dziennik

Kalendarz

Kontakt

Laboratoria Przyszłości

Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Celem programu jest wsparcie szkół w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach Laboratoriów Przyszłości został zakupiony nowoczesny sprzęt wraz z akcesoriami, który ułatwi naszym uczniom naukę poprzez eksperymentowanie, zdobywając w ten sposób praktyczne umiejętności.
Sprzęt ten uatrakcyjni lekcje w naszej szkole i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności uczniów.

Informacje na temat realizacji tego projektu będą umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły oraz na szkolnym FB.

Szczegółowe informacje o projekcie – TUTAJ

Działania:

Wrzesień z Laboratoriami Przyszłości rozpoczęliśmy kulinarnie, gdy pierwszaki, przy użyciu sprzętów kuchennych, przygotowały śliwkowo-czekoladowe pyszności – zerknijcie na szkolny FB i krótką fotorelację – TUTAJ. Na tym się jednak nie skończyło nasze gastronomiczne szaleństwo – świetliczaki, wykorzystując kuchenne akcesoria, upiekły górę pachnących ciasteczek – zobaczcie TUTAJ. Jednakże Laboratoria Przyszłości mają wymiar nie tylko gastronomiczny 🙂 i to pokazali nam drugoklasiści, którzy z kolei, doskonalili zmysł techniczny – i wspólnie programowali trasy dla małych robotów – zabawa była przednia – zobaczcie sami TUTAJ, a później oddali się konstruowaniu budowli i pojazdów wykorzystując „laboratoryjne” klocki (TUTAJ). Natomiast chwile na świeżym powietrzu i szkolne świętowanie Dnia Chłopaka pomógł nam uwiecznić „laboratoryjny” aparat fotograficzny, który otrzymaliśmy 🙂 Zerknijcie koniecznie – TUTAJ. Aparat towarzyszył nam częściej – podczas wyborów trójki klasowej 7a oraz przerwy z grą Dixit, kiedy to uczniowie rozszyfrowując jej zasady pomagali sobie wzajemnie. Sprzęt pojechał także na wycieczkę z laureatami powiatowego konkursu Wiedzy o powiecie wrocławskim – a to wszystko możecie zobaczyć TUTAJ. Wrzesień z Laboratoriami Przyszłości zakończyliśmy na słodko – tym razem trzecioklasiści „projektowo” wysmażyli pyszne naleśniki (TUTAJ).

Październik z Laboratoriami Przyszłości rozpoczęliśmy od działań pierwszaków, którzy podążając za swymi kolegami z klasy drugiej, oddali się programowaniu – TUTAJ. Natomiast przedszkolaki przejęły kontrolę nad „laboratoryjnym” sprzętem kuchennym i…. w całej szkole zapachniało jabłkowymi przetworami – zobaczcie TUTAJ. Chwilę później akcesoria te trafiły do pierwszoklasistów – i znowu było pachnąco i pysznie, gdyż dzieci upiekły babeczki – TUTAJ. Trzecioklasiści też sięgnęli po sprzęt kuchenny – tym razem miksowali pyszne koktajle – TUTAJ. Natomiast klocki konstrukcyjne Laboratoriów Przyszłości w ciekawy sposób wykorzystali czwartoklasiści – otóż w oczekiwaniu na oddanie nowego budynku szkoły, podczas godziny wychowawczej, postanowili nieco przyspieszyć budowę i … stworzyli w skali pomniejszającej dwa budynki – pomysłów było wiele – zobaczcie TUTAJ.

Listopadowe działania z Laboratoriami rozpoczęli piątoklasiści, którzy korzystając z klocków konstrukcyjnych doskonalili umiejętności społeczne, współpracy i współdziałania przy okazji rozwijając kreatywność 🙂 a wszystko to utrwalił „laboratoryjny” aparat fotograficzny – TUTAJ. Z kolei szóstoklasiści znaleźli doskonały sposób na jesienną chandrę – chwila relaksu z ciepłą herbatą zaparzoną dzięki „laboratoryjnemu” czajnikowi – TUTAJ. Sprzęt ten bardzo się ostatnio przydał – także uczniowie klas ósmych przygotowali herbatę – tym razem na sposób angielski 🙂 – TUTAJ. Natomiast piątoklasiści postanowili wzmocnić swą odporność witaminową bombą, czyli owocowo-jogurtowym koktajlem, który przyrządzili wykorzystując „laboratoryjny” blender – TUTAJ. Pod koniec miesiąca odwiedzili naszą szkołę Edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, którzy podczas warsztatów z czwartoklasistami, przez dwie godziny odkrywali tajniki druku 3D, multimediów i sztucznej inteligencji – padło wiele ciekawych pytań i mądrych odpowiedzi – zobaczcie koniecznie TUTAJ. A więcej informacji na temat Mobilnych Laboratoriów Przyszłości można znaleźć TUTAJ. Zauważyliśmy, że im chłodniej za oknem, tym cieplej u nasz w szkole – a gorąco zrobiło się na lekcjach w-f, gdy z wsparciem przyszło nagłośnienie od Laboratoriów – zobaczcie TUTAJ. Rozgrzać się można było także z piątoklasistami podczas pysznego śniadania z laboratoryjnym tosterem i tostami w rolach głównych – TUTAJ.

Grudzień zaczęliśmy z pompą – multimedialny sprzęt laboratoryjny towarzyszył nam podczas uroczystego otwarcia nowego budynku szkoły – TUTAJ. A później zrobiło się świątecznie – przedszkolaki, wykorzystując laboratoryjny sprzęt, przygotowały pachnące choinkowe ozdoby – TUTAJ. Na tym nie skończyły się świąteczne przygotowania z Laboratoriami – tuż przed przerwą świąteczną do akcji „wkroczył” czajnik, który zaparzył aromatyczną herbatę na spotkaniu wigilijnym piątoklasistów – TUTAJ. Grudzień był zdecydowanie multimedialnym miesiącem – w ostatni dzień nauki starego roku zrobiło się bajkowo na wycieczce czwartoklasistów, a chwile w Zamku Książ uwiecznił nasz laboratoryjny aparat 🙂 (TUTAJ).

Styczeń zaczęliśmy na sportowo – nagłośnienie laboratoryjne wsparło sędziów podczas Gminnych rozgrywek mini piłki koszykowej, które odbywały się w naszej szkole – TUTAJ. Tymczasem piątoklasiści na zajęciach rozwijających kreatywność, wykorzystując laboratoryjne Gogle Wirtualnej Rzeczywistości, doskonalili umiejętność myślenia przestrzennego – wrażenia były wprost nieziemskie 🙂 (TUTAJ), chwilę po nich po gogle sięgnęli także uczniowie klasy szóstej – TUTAJ. Styczeń to miesiąc babci i dziadka – wszyscy o nich pamiętamy, a dzięki kamerze Laboratoriów nasi uczniowie przygotowali dla swych bliskich taki oto muzyczny upominek – TUTAJ. Z kolei szóstoklasiści dzieląc się zainteresowaniami, wykorzystali laboratoryjny czajnik i wzbogacili chińszczyzną swoją lekcję kulturową o Dalekim Wschodzie – TUTAJ. „Laboratoryjnie” zrobiło sią także w naszej szkolnej świetlicy – dzieci, wykorzystując klocki Laboratorium Przyszłości – tworzyły własne i zespołowe konstrukcje – TUTAJ, a także zgłębiały świat programowania, używając robota edukacyjnego Dash – TUTAJ. To jeszcze nie koniec naszych działań: laboratoryjne nagłośnienie i aparat fotograficzny znowu wkroczyły do akcji i wspomogły organizatorów WOŚP, która w tym roku zagrała w naszej szkole – TUTAJ.

Luty to drugi z kolei miesiąc, który przyniósł międzyszkolne rozgrywki sportowe – sprzęt nagłaśniający Laboratoria Przyszłości towarzyszył tej imprezie – TUTAJ. Natomiast laboratoryjny aparat fotograficzny uwiecznił bal karnawałowy klas czwartych i piątych – TUTAJ. Zakończenie miesiąca przyniosło sesję fotograficzną naszych zDolnych uczniów, którzy wykorzystali nie tylko aparat fotograficzny, ale i zestaw do mocowania tła oraz tło green screen, a szczegóły TUTAJ.

Nasz laboratoryjny marzec rozpoczął się od zgłębiania kolejnych tajemnic programowania – pierwszoklasiści pracowali z Ozobotami – TUTAJ. Uruchomiliśmy także drukarkę 3D, która zapewniła zajęcia pełne emocji! – TUTAJ i TUTAJ. Ten miesiąc zdecydowanie stoi pod znakiem kreatywności – do twórczych działań dołączyli szóstoklasiści, którzy rozwijając wyobraźnię przestrzenną, dokumentowali swą pracę laboratoryjnym aparatem – TUTAJ i TUTAJ. Ale jak wszyscy wiemy, żeby umysły dobrze pracowały, należy je odpowiednio odżywić – a na tym polu trzecioklasiści w marcu wiodą prym – dzięki laboratoryjnym sprzętom kuchennym przygotowali pyszne spaghetti! – TUTAJ. Tymczasem laboratoryjny aparat fotograficzny uwiecznił bardzo ciekawą lekcję – w dniu wiosny uczniowie przebrali się za ważnych matematycznych odkrywców i prezentowali ich dokonania- TUTAJ. Jednak nie samą nauką uczeń żyje 😉 – drugoklasiści wykorzystali laboratoryjny sprzęt kuchenny i przygotowali na śniadanie pyszne tosty – TUTAJ. Natomiast piątoklasiści, wykorzystując klocki Clicks, rozwijali wyobraźnię przestrzenną i zmysł architektoniczny – TUTAJ.

Kwiecień przywitał nas pysznymi koktajlami warzywno-owocowymi w wykonaniu drugoklasistów – z taką dawką witamin, święta zapowiadają się bardzo zdrowo 🙂 – TUTAJ. I bardzo wesoło, a to dzięki naszym uczniom, którzy wykorzystując aparat, kamerę i program to tworzenia filmów, przygotowali wiosenno-świąteczną piosenkę – TUTAJ. Aparat fotograficzny i kamera, a także statyw, zielone tło i zestaw do mocowania nie próżnują 😉 – dzięki nim II szkolne zawody w układaniu kostki Rubika „otrzymały” odpowiednią multimedialną dokumentację – TUTAJ. Aparat towarzyszył nam również podczas uroczystych akademii z okazji majowych świąt – zobaczcie jak było pięknie i patriotycznie – TUTAJ.

A po świętach, znowu ostro zabraliśmy się do pracy – maj przyniósł bardzo ciekawą lekcję z absolwentem naszej szkoły, który uczył młodszych kolegów i koleżanki programowania mBota2 – TUTAJ. Ciekawość świata rozbudzali natomiast piątoklasiści zwiedzając Ziemię Kłodzką wraz z laboratoryjnym aparatem – TUTAJ. Tymczasem ponownie ruszyła nasza laboratoryjna drukarka 3D – TUTAJ – i wydrukowała koniczynki szczęścia dla naszych ósmoklasistów – TUTAJ. Maj okazał się bardzo „pracowity” także dla kamery, którą zarejestrowaliśmy wyśpiewany prezent dla mam – TUTAJ.

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radwanicach
Facebook
Skip to content