E-dziennik

Kalendarz

Kontakt

Laboratoria Przyszłości

Informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Celem programu jest wsparcie szkół w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach Laboratoriów Przyszłości został zakupiony nowoczesny sprzęt wraz z akcesoriami, który ułatwi naszym uczniom naukę poprzez eksperymentowanie, zdobywając w ten sposób praktyczne umiejętności.
Sprzęt ten uatrakcyjni lekcje w naszej szkole i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności uczniów.

Informacje na temat realizacji tego projektu będą umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły oraz na szkolnym FB.

Szczegółowe informacje o projekcie – TUTAJ

Działania:

Wrzesień z Laboratoriami Przyszłości rozpoczęliśmy kulinarnie, gdy pierwszaki, przy użyciu sprzętów kuchennych, przygotowały śliwkowo-czekoladowe pyszności – zerknijcie na szkolny FB i krótką fotorelację – TUTAJ. Na tym się jednak nie skończyło nasze gastronomiczne szaleństwo – świetliczaki, wykorzystując kuchenne akcesoria, upiekły górę pachnących ciasteczek – zobaczcie TUTAJ. Jednakże Laboratoria Przyszłości mają wymiar nie tylko gastronomiczny 🙂 i to pokazali nam drugoklasiści, którzy z kolei, doskonalili zmysł techniczny – i wspólnie programowali trasy dla małych robotów – zabawa była przednia – zobaczcie sami TUTAJ, a później oddali się konstruowaniu budowli i pojazdów wykorzystując „laboratoryjne” klocki (TUTAJ). Natomiast chwile na świeżym powietrzu i szkolne świętowanie Dnia Chłopaka pomógł nam uwiecznić „laboratoryjny” aparat fotograficzny, który otrzymaliśmy 🙂 Zerknijcie koniecznie – TUTAJ. Aparat towarzyszył nam częściej – podczas wyborów trójki klasowej 7a oraz przerwy z grą Dixit, kiedy to uczniowie rozszyfrowując jej zasady pomagali sobie wzajemnie. Sprzęt pojechał także na wycieczkę z laureatami powiatowego konkursu Wiedzy o powiecie wrocławskim – a to wszystko możecie zobaczyć TUTAJ. Wrzesień z Laboratoriami Przyszłości zakończyliśmy na słodko – tym razem trzecioklasiści „projektowo” wysmażyli pyszne naleśniki (TUTAJ).

Październik z Laboratoriami Przyszłości rozpoczęliśmy od działań pierwszaków, którzy podążając za swymi kolegami z klasy drugiej, oddali się programowaniu – TUTAJ. Natomiast przedszkolaki przejęły kontrolę nad „laboratoryjnym” sprzętem kuchennym i…. w całej szkole zapachniało jabłkowymi przetworami – zobaczcie TUTAJ. Chwilę później akcesoria te trafiły do pierwszoklasistów – i znowu było pachnąco i pysznie, gdyż dzieci upiekły babeczki – TUTAJ. Trzecioklasiści też sięgnęli po sprzęt kuchenny – tym razem miksowali pyszne koktajle – TUTAJ. Natomiast klocki konstrukcyjne Laboratoriów Przyszłości w ciekawy sposób wykorzystali czwartoklasiści – otóż w oczekiwaniu na oddanie nowego budynku szkoły, podczas godziny wychowawczej, postanowili nieco przyspieszyć budowę i … stworzyli w skali pomniejszającej dwa budynki – pomysłów było wiele – zobaczcie TUTAJ.

Listopadowe działania z Laboratoriami rozpoczęli piątoklasiści, którzy korzystając z klocków konstrukcyjnych doskonalili umiejętności społeczne, współpracy i współdziałania przy okazji rozwijając kreatywność 🙂 a wszystko to utrwalił „laboratoryjny” aparat fotograficzny – TUTAJ. Z kolei szóstoklasiści znaleźli doskonały sposób na jesienną chandrę – chwila relaksu z ciepłą herbatą zaparzoną dzięki „laboratoryjnemu” czajnikowi – TUTAJ. Sprzęt ten bardzo się ostatnio przydał – także uczniowie klas ósmych przygotowali herbatę – tym razem na sposób angielski 🙂 – TUTAJ. Natomiast piątoklasiści postanowili wzmocnić swą odporność witaminową bombą, czyli owocowo-jogurtowym koktajlem, który przyrządzili wykorzystując „laboratoryjny” blender – TUTAJ. Pod koniec miesiąca odwiedzili naszą szkołę Edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, którzy podczas warsztatów z czwartoklasistami, przez dwie godziny odkrywali tajniki druku 3D, multimediów i sztucznej inteligencji – padło wiele ciekawych pytań i mądrych odpowiedzi – zobaczcie koniecznie TUTAJ. A więcej informacji na temat Mobilnych Laboratoriów Przyszłości można znaleźć TUTAJ. Zauważyliśmy, że im chłodniej za oknem, tym cieplej u nasz w szkole – a gorąco zrobiło się na lekcjach w-f, gdy z wsparciem przyszło nagłośnienie od Laboratoriów – zobaczcie TUTAJ. Rozgrzać się można było także z piątoklasistami podczas pysznego śniadania z laboratoryjnym tosterem i tostami w rolach głównych – TUTAJ.

Grudzień zaczęliśmy z pompą – multimedialny sprzęt laboratoryjny towarzyszył nam podczas uroczystego otwarcia nowego budynku szkoły – TUTAJ. A później zrobiło się świątecznie – przedszkolaki, wykorzystując laboratoryjny sprzęt, przygotowały pachnące choinkowe ozdoby – TUTAJ. Na tym nie skończyły się świąteczne przygotowania z Laboratoriami – tuż przed przerwą świąteczną do akcji „wkroczył” czajnik, który zaparzył aromatyczną herbatę na spotkaniu wigilijnym piątoklasistów – TUTAJ. Grudzień był zdecydowanie multimedialnym miesiącem – w ostatni dzień nauki starego roku zrobiło się bajkowo na wycieczce czwartoklasistów, a chwile w Zamku Książ uwiecznił nasz laboratoryjny aparat 🙂 (TUTAJ).

Styczeń zaczęliśmy na sportowo – nagłośnienie laboratoryjne wsparło sędziów podczas Gminnych rozgrywek mini piłki koszykowej, które odbywały się w naszej szkole – TUTAJ. Tymczasem piątoklasiści na zajęciach rozwijających kreatywność, wykorzystując laboratoryjne Gogle Wirtualnej Rzeczywistości, doskonalili umiejętność myślenia przestrzennego – wrażenia były wprost nieziemskie 🙂 (TUTAJ). Styczeń to miesiąc babci i dziadka – wszyscy o nich pamiętamy, a dzięki kamerze Laboratoriów nasi uczniowie przygotowali dla swych bliskich taki oto muzyczny upominek – TUTAJ. Z kolei szóstoklasiści dzieląc się zainteresowaniami, wykorzystali laboratoryjny czajnik i wzbogacili chińszczyzną swoją lekcję kulturową o Dalekim Wschodzie – TUTAJ.

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radwanicach
Facebook
Skip to content